09 lipca

Bliżej islamu. W co wierzą muzułmanie?Jak w każdej religii tak i w islamie jest ktoś i coś, w co ludzie wierzą.

Muzułmanie, podobnie jak chrześcijanie czy Żydzi, wierzą w jednego boga, zwanego Allahem. Wbrew pozorom to nie jest nic innego, jak ten sam Bóg, w którego wierzą chrześcijanie. Nazwa Allah pochodzi z języka arabskiego i oznacza właśnie słowo "Bóg".

Według 112 sury Koranu, Allah "jest Bogiem jedynym, Bogiem wiekuistym! Nie zrodził nikogo, ani też nie został zrodzony". Nikt też nie może się z nim równać.

Muzułmanie uważają, że Allah jest wszechmocny i wszechwiedzący. Nie można go przedstawiać w żadnej postaci, ponieważ jest jedyny w swoim rodzaju-do nikogo nie podobny i nie można go do nikogo ani niczego porównywać.

Muzułmanin oznacza "poddany Allahowi". Aby zostać poddanym Allaha, trzeba posiadać intencję i wypowiedzieć szahadę (wyznanie wiary). Jest to oświadczenie, że "nie ma bóstwa prócz Boga i oświadczam, że Mahomet (używa się też słowa "Muhammed") to jego wysłannik". Wyznaniu temu powinni towarzyszyć świadkowie, którzy w razie potrzeby mieliby potwierdzić, iż dany człowiek oficjalnie przyjął wiarę. Jednak niektórzy uważają, że można przyjąć islam 'na osobności", gdyż wtedy świadkiem jest sam Allah.

Silde Player

 Islam zawiera sześć nienaruszalnych tez. Są to

 • Wiara w Allaha
 • Wiara w Jego Anioły
 • Wiara w Jego księgi (również w Torę i Ewangelię-należy jednak podchodzić do tego z dystansem, gdyż, według muzułmanów, zostały one sfałszowane przez Żydów i Chrześcijan)
 • Wiara w Jego proroków
 • Wiara w Dzień Ostateczny
 • Wiara w Przeznaczenie-wszystko, co przydarza się człowiekowi-dobrego czy złego-spotyka go z woli Allaha.

Torpan CBA

Odłam sunnicki (o nim w kolejnej części) posiada też 5 filarów, czyli obowiązków. Są to:

 • Wyznanie wiary (szahada)-tak jak pisała wyżej jest to przyjęcie islamu. 
 • Modlitwa (salat)-odmawia się ją pięć razy dziennie, dzieci i osoby schorowane mogą trzy razy. Trzeba być zwróconym twarzą w stronę Mekki.
 • Jałmużna (zakat)- jest to obowiązkowe oddanie części swojego majątku (nie dochodu!) biednym.
 • Post (saum)-obowiązuje on w czasie ramadanu i polega na powstrzymywaniu się od picia i jedzenia oraz palenia tytoniu od wschodu do zachodu słońca. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby schorowane czy podróżnicy, którzy idą długo nie są zobowiązani do zachowywania postu.
 • Pielgrzymka do Mekki (hadżdż)-każdy muzułmanin musi chociaż raz w życiu udać się do Mekki. Często jedna rodzina bądź wspólnota wysyła jedna osobę, którzy finansują jej podróż. Niektórzy uważają też, że jeśli kogoś nie stać na podróż do Mekki, można iść do innego świętego miejsca. 

Ciekawostką jest to, że szyici (kolejny odłam islamu) uważają, że nie są to filary wiary, ale
obowiązki, które powinno się przyjąć. Natomiast nurty wywodzące się od szyitów albo nie uważają ich za aż tak ważne aspekty wiary, albo też w całości je odrzucają.

Ladies & Gentelmen...Źródło: Wikipedia, Ladies & Gentelmen...

6 komentarzy:

 1. zawsze ciekawiła mnie ta pielgrzymka do Mekki. co się stanie, jeżeli ktoś jej nie odbędzie? to tylko sprawa duchowa, że kogoś będzie gryzło sumienie z tego powodu, czy są jakieś większe konsekwencje?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli nie możesz pojechać osobiście to wysyłasz przedstawiciela ale jeżeli i ta możliwość jest nie wykonalna to nic się nie dzieje nie masz grzechu. W Islamie najważniejsza jest intencja ona poprzedza wszystkie czynności w tym modlitwę.

  Muhamad z tego co słyszałam najlepiej szahadę jest wypowiedzieć po arabsku ale można też po polsku i nic się nie stanie. Mahomet jest niezunawaną wersją imienia proroka islamu najlepiej mówić Muhamad. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję :) Posiłkuję się głównie wikipedią, ale czytam też różne inne strony i nie słyszałam o tym ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super notka :) Czekam na więcej :) Z tego, co wiem, muzułmanie nie uznają kultu obrazów. Czytałem, że dlatego też, prawdopodobnie nikt nie namalował portretu Hurrem za jej życia :( Jeszcze raz, super notka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dlatego istnieją jedynie figury władców ;)
   Akurat we "Wspaniałym Stuleciu" trochę wszystko jest podkoloryzowane, ale fakt faktem-muzułmanie nie uznają obrazów :)

   Usuń
 5. Z tego co wiem postu nie muszą też zachowywać dzieci.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Królowa Rania , Blogger