piątek, 16 czerwca 2017

Co oznacza herb Haszymitów?

Witajcie!

Dziś przychodzę do Was z kolejną notką. Tym razem poznamy bliżej herb dynastii Haszymitów, z której pochodzi obecny władca Jordanii, król Abdullah II.

Tumblr


W 1921 r., na rozkaz Króla Emira Abdullaha stworzono dyrektywę, a 25 sierpnia 1934 r. ówczesna Rada Ministrów wydała rozkaz, by ogłosić godło Jordanii. Jednak dokładne znaczenie poszczególnych elementów herbu poznaliśmy dopiero w 1982 r.

Korona

Tumblr


Złota korona symbolizuje monarchię Jordanii.
Korona ta, to pięć łuków, rozpoczynających się na szczycie. Przymocowane są do podstawy ozdobionej wzorem przypominający szmaragdy i rubiny, a łącza przypominają kwiaty lotosu oznaczającego czystość. Na szczycie znajduje się dzida włóczni.


WstęgaTumblr

Korona rozpoczyna herb i oznacza tron. To z niej wychodzą karmazynowe, aksamitne pasy wyłożone białym jedwabiem, oznaczające poświęcenie i czystość. Skrzydło przycina się w miejscu rozpoczęcia złotych frędzli, a dookoła są również złote, splecione tasiemki, aby oddzielić białą podszewkę.Dwie flagi

Tumblr

Flagi oznaczają Wielką Arabską Rewoltę. Znajdują się one po obu stronach, każda jest podzielona na trzy równe części: górną czarną, środkową zieloną i dolną białą. Karmazynowy trójkąt jest na przodzie. Jej szerokość jest taka sama jak normalnej flagi, natomiast długość stanowi połowę długości oryginalnej flagi.


Orzeł

Tumblr

Orzeł symbolizuje moc, męskość i wzniosłość. Jego kolory oznaczają sztandar i turban proroka Mahometa. Orzeł stoi na kuli ziemskiej, a jego skrzydła dotykają flag po obu stronach. Głowa orła skierowana jest w prawo.Glob

TumblrŚwiat symbolizuje rozprzestrzenianie się islamu na świat, powstanie islamskiej cywilizacji. 


Tarcza

Tumblr

Tarcza oznacza obronę prawdy i praw na świecie. Włócznie, miecze, łuki i strzały wystające z niej to tradycyjna broń arabska.
Tarcza jest ozdobiona chryzantemą-motywem arabskiej architektury. Tarcza jest umieszczona przed kulą. Złota pszenica i gałązka palmy

Tumblr

Podstawa jest ozdobiona złotą pszenicą i palmą. Są one przywiązane do Al Nahda First Order Medal (o którym poniżej).


Medal Al Nahda

Tumblr

Jest najwyższym oznaczeniem w Jordanii.
Medal jest zawieszony od środkowej wstążki.


Żółta wstążka

Tumblr


Żółtka wstążka znajduje się nad wstążką medalu Al Nahda. Składa się z trzech części, na każdej z nich napisane są hasła:

Po lewej: "Kto szuka wsparcia o wytycznych Boga"
W środku: "Król Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego."
Po prawej: "Abdullah I ibn Al Hussein Bin Aoun"


Źródło: Tumblr, Wikipedia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
SZABLON WYKONANY PRZEZ RONNIE