piątek, 16 czerwca 2017

Co oznacza herb Haszymitów?

Witajcie!

Dziś przychodzę do Was z kolejną notką. Tym razem poznamy bliżej herb dynastii Haszymitów, z której pochodzi obecny władca Jordanii, król Abdullah II.

Tumblr


W 1921 r., na rozkaz Króla Emira Abdullaha stworzono dyrektywę, a 25 sierpnia 1934 r. ówczesna Rada Ministrów wydała rozkaz, by ogłosić godło Jordanii. Jednak dokładne znaczenie poszczególnych elementów herbu poznaliśmy dopiero w 1982 r.





Korona

Tumblr


Złota korona symbolizuje monarchię Jordanii.
Korona ta, to pięć łuków, rozpoczynających się na szczycie. Przymocowane są do podstawy ozdobionej wzorem przypominający szmaragdy i rubiny, a łącza przypominają kwiaty lotosu oznaczającego czystość. Na szczycie znajduje się dzida włóczni.


Wstęga



Tumblr

Korona rozpoczyna herb i oznacza tron. To z niej wychodzą karmazynowe, aksamitne pasy wyłożone białym jedwabiem, oznaczające poświęcenie i czystość. Skrzydło przycina się w miejscu rozpoczęcia złotych frędzli, a dookoła są również złote, splecione tasiemki, aby oddzielić białą podszewkę.



Dwie flagi

Tumblr

Flagi oznaczają Wielką Arabską Rewoltę. Znajdują się one po obu stronach, każda jest podzielona na trzy równe części: górną czarną, środkową zieloną i dolną białą. Karmazynowy trójkąt jest na przodzie. Jej szerokość jest taka sama jak normalnej flagi, natomiast długość stanowi połowę długości oryginalnej flagi.


Orzeł

Tumblr

Orzeł symbolizuje moc, męskość i wzniosłość. Jego kolory oznaczają sztandar i turban proroka Mahometa. Orzeł stoi na kuli ziemskiej, a jego skrzydła dotykają flag po obu stronach. Głowa orła skierowana jest w prawo.



Glob

Tumblr



Świat symbolizuje rozprzestrzenianie się islamu na świat, powstanie islamskiej cywilizacji. 


Tarcza

Tumblr

Tarcza oznacza obronę prawdy i praw na świecie. Włócznie, miecze, łuki i strzały wystające z niej to tradycyjna broń arabska.
Tarcza jest ozdobiona chryzantemą-motywem arabskiej architektury. Tarcza jest umieszczona przed kulą. 



Złota pszenica i gałązka palmy

Tumblr

Podstawa jest ozdobiona złotą pszenicą i palmą. Są one przywiązane do Al Nahda First Order Medal (o którym poniżej).


Medal Al Nahda

Tumblr

Jest najwyższym oznaczeniem w Jordanii.
Medal jest zawieszony od środkowej wstążki.


Żółta wstążka

Tumblr


Żółtka wstążka znajduje się nad wstążką medalu Al Nahda. Składa się z trzech części, na każdej z nich napisane są hasła:

Po lewej: "Kto szuka wsparcia o wytycznych Boga"
W środku: "Król Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego."
Po prawej: "Abdullah I ibn Al Hussein Bin Aoun"






Źródło: Tumblr, Wikipedia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
SZABLON WYKONANY PRZEZ RONNIE